Strict Standards: Declaration of JParameter::loadSetupFile() should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/akccerrahisi/public_html/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512

Strict Standards: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/akccerrahisi/public_html/templates/ot_deluxelight/lib/layout/tpl.function.php on line 56

Strict Standards: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/akccerrahisi/public_html/includes/application.php on line 536

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/akccerrahisi/public_html/templates/ot_deluxelight/lib/layout/tpl.function.php on line 56
MEZOTELYOMA

ACIBADEM MASLAK HASTANESİ GÖĞÜS CERRAHİSİ KLİNİĞİ

Mezotelyoma Nedir?

 • Akciğer zarının (plevra) kötü huylu tümörleridir.
 • Genellikle asbest ve erionit denilen maddelere uzun yıllar maruz kalmış olan kişilerde ortaya çıkar.
 • Ülkemizde özellikle İç Anadolu Bölgesinde “ak toprak” olarak bilinen ve içerisinde erionit bulunan maddenin evlerin içinin badanasında kullanılması sonucu çok sayıda mezotelyoma hastası ortaya çıkmıştır.
 • Birçok hastada ise herhangi bir asbest veya erionit maruziyeti bulunmaz.
 • Ailesel yatkınlık bildirilmiştir.
 • Asbestin sanayide kullanılması yasaklandıktan sonra hastalıkta belirgin azalma görülmüştür.
 • Sıklıkla hastalarda şiddetli göğüs bölgesi ağrısı, zayıflama ve öksürük ortaya çıkar. Göğüs boşluğu içerisinde genellikle su toplanır ve bu suyun etkisi ile nefes darlığı da ortaya çıkabilir.

Aşağıdaki bilgisayarlı tomografi görüntüsünde 52 yaşında bir erkek hastamızdaki sol akciğerde mezotelyoma görülmektedir. Soldaki resimde ise aynı hastaya ait PET-CT görüntüsünde  hastalıktaki aktivite görülmektedir.

 

Mesothelioma-PET-CT1  Mesothelioma CT1 

Malin Mezotelyoma’nın Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 • Hastaların çok büyük bir kısmında Kemoterapi uygulanır.
 • İlaçlar arasında Pemetrexed (Alimta) önemli başarılar sağlamıştır. Bu ilacın Cisplatin ile birlikte kullanıldığı hastalrda başarılı sonuçlar alınmıştır.
 • Kemoterapinin önemli yan etkileri olması sebebiyle kullanımından önce onkoloji uzmanı tarafından ayrıntılı değerlendirme yapılır.
 • Isıtılmış ilaçların göğüs boşluğu içerisine verilmesi şeklinde uygulanan kemoterapi rejimi şu anda yeni uygulanmaya başlanmış bir yöntemdir. Uzun dönem sonuçları mevcut değildir.
 • Cerrahi tedavi sadece belli mezotelyoma türünde (Epitelyal tip) ve çok erken evrelerde (Evre I ve bazen Evre II durumlarında) kullanılır.
 • Radyoterapi sıklıkla hastalığın metastaz yaptığı kemik, beyin gibi organlar için uygulanan bir yöntemdir. Bazı durumlarda mezotelyomanın kendisine de radyoterapi verilebilmektedir. Sonuçlar metastazlarda yüz güldürücüdür (hastanın şikayetlerinin azaltılması açısından).

Hangi Durumlarda Ameliyat Uygun Bir Tedavi Yöntemidir?

 • Birinci evredeki mezotelyoma hastalarında (ve bazı 2. evredeki hastalarda) ve
 • Mezotelyomanın "Epitelyal tip" olduğu durumlarda ameliyatın hastanın yaşam süresini uzattığın gösteren bilimsel araştırmalar mevcuttur. Bu nedenle bu grup hastada cerrahi tedavi önerilir.
 • Sarkomatöz veya mikst tip malin mezotelyomlarda veya Evre III ve Evre IV hastalarda ameliyat kesinlikle hasta için zarar vericidir!

Uluslararası Kaynaklar Ne Öneriyor?

Amerika Göğüs Hastalıkları Derneği (ATS) tarafından 2000 yılında yayınlanmış (İngilizce) için tıklayınız.

Bu makalede hangi hastalara hangi tür tedaviler uygulanması gerektiği belirtilmektedir. Yukarıda verilen bilgiler; kemoterapi, cerrahi ve radyoterapi yöntemleri bu makalede verilen bilgiler ile benzerdir.

Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Cerrahi tedavi iki ana gruptan oluşur:

 1. Küratif, yani hastalığı tam olarak tedavi etmeye yönelik cerrahi girişim
 2. Palyatif, yani hastalık sırasında hastanın yaşam kalitesini artırmaya, nefes almasını kolaylaştırmaya yönelik tedaviler

1. Küratif Cerrahi Tedavi

 • Bu ameliyatta sadece hastalıklı akciğer zarının, diyaframın ve kalp zarının alınması (Plörektomi-Dekortikasyon) veya bunlar ile birlikte akciğerin de alınması (Ekstra Plevral Pnömonektomi) gibi 2 ayrı yöntem uygulanır.
 • Önceleri akciğerin her zaman alınması yöntemi uygulanırken, eğer bir yayılma durumu yoksa günümüzde akciğerin alınması artık daha az uygulanmaktadır.
 • Hangi yöntemin uygulanması gerektiğine hem ameliyat öncesi yapılan ayrıntılı incelemelerle hem de ameliyat sırasındaki bulgulara göre karar verilir.

Aşağıda ilk (soll) resimde ameliyat sonrası hastamızın göğüs boşluğunun görüntüsü. Diyafram yeniden oluşturulmuştur. Çıkartılan kalp zarı nın (perikard) yerine sol taraf ameliyatlarında herhangi bir materyal koymak gerekli değildir. Diğer resimde ameliyat ile çıkarttılğımız mezotelyomalı bir akciğer görüntüsü yer almaktadır.

 

Mesothelioma Operative1 mezotelyoma1

 

2. Palyatif Cerrahi Tedavi

 • Mezotelyomalı hastalarda göğüs boşluğu içerisinde toplanan sıvının ileri derecede nefes darlığı yapması halinde boşaltılması gerekir.
 • Bu işlem genel durumu uygun olan tüm hastalarda endoskopik (VATS) yöntemle yapılmalı ve sıvının tekrar etmesini önleyici tedavi bu sırada uygulanmalıdır.
 • VATS ile yapılan bu işlemden sonra sıvının nüks etme ihtimali son derece düşüktür.

VATS ile Mezotelyoma Videosu İçin Tıklayınız

Ameliyatın Riskleri Nelerdir?

 • Tedavi amaçlı uygulanan plörektomi dekortikasyon operasyonlarında riskler genellikle uzun süren kanamalı drenaj, akciğerden hava kaçağı, kalp hızında artma ve kalp ritm bozuklukları şeklindedir. Ortalama mortalite (vefat) %3 dür.
 • Akciğerin de alındığı (Ekstra Plevral Pnömonektomi) operasyonlarda ise yukarıdaki durumlardan farklı olarak daha uzun süre yoğun bakımda kalma gerekliliği vardır. Ayrıca, sağ taraf ameliyatları için %6-7, sol taraf ameliyatları için %3-4 vefat oranı mevcuttur. Bu yüksek görünen oranlar alınan önlemlerle azaltılmalıdır. Yine de, cerrahi tedavi uygulanamayan mezotelyomalı hastalarda yaşam süresinin aylar ile ifade edildiği akılda tutulursa bu oranların kabul edilebilir seviyede olduğu anlaşılacaktır.
 • VATS plörodesiz işleminde ise riskler düşüktür. Ölüm yok denecek kadar azdır.

Ameliyat İçin Kaç Gün Hastanede Kalmalıyım?
Küratif ameliyatlardan sonra ortalama olarak 5-6 gün, VATS plöredesiz sonrası ise ortalama 3 gün hastane yatışı gerekli olur.

Ameliyattan Sonra Radyoterapi veya Kemoterapi Gerekir mi?
Genellikle kemoterapi gerekli olur. Radyoterapi uygulaması her zaman gerekli değildir. Tedavi kararlarının ameliyatınızdan sonraki patoloji incelemesine göre hastanemizin onkoloji konseyi tarafından verilir.

Akademik Konular


Strict Standards: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically in /home/akccerrahisi/public_html/components/com_xmap/router.php on line 96

Strict Standards: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically in /home/akccerrahisi/public_html/includes/application.php on line 536

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/akccerrahisi/public_html/components/com_xmap/router.php on line 96

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/akccerrahisi/public_html/components/com_xmap/router.php on line 102